Do problema sa izvozom u Veliku Britaniju dovelo je povećanje carina od 1. januara kada je ta zemlja izašla iz EU. Postizanje bilateralnog trgovinskog sporazuma očekuje se u prvom kvartalu ove godine
Zbog zaustavljanja spoljnotrgovinske razmene sa Velikom Britanijom najugroženiji su izvozni poslovi kompanija ”Sirogojno” iz Užica i ”Kuper tajers” iz Kruševca, izjavila je rukovodilac Centra za Evropu u Privrednoj komori Srbije Marica Vidanović.
Ona je rekla kako je do problema sa izvozom u Veliku Britaniju dovelo povećanje carina od 1. januara kada je ta zemlja izašla iz EU, a da se postizanje bilateralnog trgovinskog sporazuma očekuje u prvom kvartalu ove godine. Dodala je kako se srpski izvoznici suočavaju i sa rastom troškova transporta.
”Privrednici nam se žale da imaju problem sa carinskim procedurama, i njihova roba stoji na ulazu u Veliku Britaniju nekoliko dana. Komora je urgirala kod nadležnih ministarstava koja učestvuju u procesu pregovaranja, tako da postoji određen period usaglašavanje teksta sporazuma i nadamo se da će to biti usaglašeno u što kraćem roku. Prema našim nezvaničnim informacijama to je prvi kvartal 2021. godine”, navela je Vidanovićeva.
Podsetila je da je, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku u novembru 2020. Srbija imala suficit u razmeni sa Britanijom od 47 miliona evra, i dodala kako zastoj zbog nepostojanja sporazuma sa tom zemljom nakon njenog izlaska iz EU može ugroziti takve rezultate. ”Najviše je pogođena kompanija ”Sirogojno”, koja ima potpisan ugovor s trgovinskim lancem ”Tesko“, kome je izvezla robe prošle godine za 14 miliona evra. Njihove kompletne isporuke su stopirane, što dovodi u pitanje dalju saradnju, a onda će možda britanski kupci da se okrenu drugim dobavljačima iz zemalja koje ne moraju da plaćaju carinu”, rekla je Vidanovićeva.
Predsednik Asocijacije proizvođača malina i kupina Srbije Dobrivoje Radović rekao je da zbog ovih dešavanja nije ugrožena proizvodnja malina, već samo izvoz u Britaniju pomenute kompanije ”Sirogojno”.
”Nije ugrožen izvoz maline u Veliku Britaniju, već profit pojedinih izvoznika. Da postoji problem sa izvozom maline ne bi se toliki inostrani kupci sjatili u Srbiju kao nikad do sad, pa čak i Poljaci kupuju, a jedni su od vodećih proizvođača”, rekao je Radović.
On je ocenio kako zastoj izvoza na britanska ostrva ne predstavlja veliki problem. ”Velika Britanija jeste kupac, ali nisu to ogromne količine. Tu su Francuska i Nemačka, novo tržište Turska, Japan, veliki broj zemalja u Evropi i svetu koji ne pitaju pošto je, samo da dobiju malinu”, zaključio je Radović.