Agrokor i banke poverioci na pragu su dogovora o preuzimanju Merkatora, ali vlasnici tog najvećeg trgovinskog lanca ostaju “tvrd orah”, piše “Delo”.
Pregovori Agrokora sa Merkatorovim većinskim vlasnicima i poveriocima nastavljaju se bez zvaničnih informacija, ali bi više o tome trebalo da se zna u petak, kada ističe rok za postizanje dogovora o restrukturiranju dugova Merkatora, piše list.
“Primetnog napretka koji bi barem neformalno potvrdile sve strane – još nema”, ukazuje list, ali dodaje da je nezvanično došao do informacije po kojoj su Agrokor i banke poverioci Merkatora na pragu dogovora.
“Prema nezvaničnim vestima, dug Merkatora restrukturirao bi se pod okriljem Merkatora. Banke poverioci insistiraju na Agrokorovoj dokapitalizaciji Merkatora u visini od 200 miliona eura, od čega bi polovina otišla bankama, a pola Merkatorovim dobavljavčima”, navodi vodeći slovenački dnevnik.
“Delo”, međutim, dodaje da, ako se nezvanične najave da će Agrokor i banke postići sporazum ostvare, dodatno sledi problematični deo pregovora izmedu većinskih vlasnika Merkatora koji nisu zadovoljni novom ponudom Agrokora po kojoj bi dobili 80 evra za deonicu, umesto 120 koliko je bilo dogovoreno kupoprodajnim ugovorom iz juna prošle godine.
“Vlasnici Merkatora ostaju tvrd orah u pregovorima, jer ne mogu očekivati bitno veću cenu od 80 evra. Izvori koji ne žele biti imenovani navode da bi se ta cena mogla podići na 90 evra, ali se konačno ne žele odrediti o ponuđenoj ceni dok ne završe pregovori Agrokora i banaka poverilaca. Takva je atmosfera plodno tlo za sve vrste spekulacija, od onih da od celog posla ni ovaj put neće biti ništa, pa do onih koji su optimisti i tvrde da učesnici pregovora polako, ali stalno približavaju svoja stajališta”, navodi “Delo”.
“Delo” ocenjuje da je prodaja Merkatora ovog trenutka “najzahtevnija” transakcija te vrste u Evropi, ali da dugo trajanje pregovora ne deluje ohrabrujuće.
Drugi ljubljanski list, “Dnevnik”, piše da se za zaključivanje posla između Agrokora sa Merkatorovim vlasnicima i bankama nezvanično zalaže i slovenačka centralna banka, ali da su po nezvaničnim informacijama većinski vlasnici Merkatora odbili Agrokorov predlog da se produži vreme u kojem mora doći do konačnog dogovora.
Sadašnji kupoprodajni ugovor predviđa da stvari treba završiti najkasnije do kraja marta.
Prema kupoprodajnom ugovoru, potpisanom u junu 2013. godine, Agrokor se obavezao da od prodajnog konzorcijuma 12 firmi, banaka i Pivovarne Laško, preuzme 53,123 odsto deonica Merkatora, i da za deonicu plati 120 evra, što je ukupno oko 240 miliona evra. Za 100-procentni udeo u Merkatoru, Agrokoru bi bilo potrebno 452 miliona evra.
Agrokor je, međutim, 9. januara prodajnom konzorcijumu uputio novu ponudu, sa cenom deonice sniženom na 80 evra, uz dokapitalizaciju od 225 miliona evra, od čega bi najveći deo išao bankama kao povraćaj dospelih kreditnih obaveza Merkatora.
Slovenački mediji su ranije spekulisali da Agrokor ne može da pribavi novac za kupovinu Merkatora, što je hrvatski koncern demantovao.
Agrokor je 24. decembra Stanić grupi, sa sedištem u Splitu, prodao liniju voćnih sokova “đusi” (Juisy) za 45 miliona evra.
Sredinom decembra, Agrokor je prikupio 67 miliona evra od američkog investicionog fonda “V. P. Keri” (W. P. Carey) za pet velikih trgovinskih objekata u Hrvatskoj, koji su prema modelu “sale and lease back” potom unajmljeni na 20 godina.
Hrvatski kocern je, zatim, početkom januara sa austrijskom VTB bankom ugovorio kredit u iznosu 150 miliona evra, sa krajnjim rokom otplate od tri godine od dana korišćenja sredstava. Garanti za taj kredit su Agrokorove kompanije PIK Vinkovci, Ledo, Jamnica i Zvijezda.
Agrokor je najveća hrvatska privatna kompanija sa oko 40.000 zaposlenih, a bavi se maloprodajom, proizvodnjom, preradom i distribucijom hrane.
Tanjug