Voda će poskupeti ili je neće biti
Srbiji će, ako želi da oporavi i unapredi sistema snabdevanja pijaćom vodom, u narednih 20 godina trebati ulaganje od 10 milijardi evra.
“To znači da bi za ulaganje bilo potrebno 70 evra po stanovniku godišnje, što je 20 puta više od prosečnih 3,5 evra po stanovniku koji se u Srbiji u poslednjih pet godina ulažu u sistem vodosnabdevanja i njegovu zaštitu”, kazao je predsednik Udruženja za tehnologiju vode i sanitarno inženjerstvo Predrag Bogdanović.
On je na otvaranju šestog Sajma voda u Beogradu podsetio da u Srbiji postoji 151 komunalno preduzeće za vodovod i kanalizaciju, kao i sedam regionalnih vodovoda koji organizovano snabdevaju vodom oko 82 odsto stanovnika zemlje.
“Kvalitet vode u javnim vodovodima Srbije se poboljšava, ali i dalje postoje područja s problemima u snabdevanju, kao i 1.260 seoskih vodovoda koji nisu pod kontrolom i zahtevaju posebnu brigu”, kazao je Bogdanović, dodajući da se i dalje mora intenzivno raditi na unapređenju kvaliteta pijaće vode.
Prema njegovim rečima, problem u vodosnabdevanju predstavlja i niska cena po kojoj se naplaćuje potrošena voda, koja je najčešće ispod proizvodne cene, ali i nelegalna potrošnja vode, koja beleži porast.
Bogdanović je podsetio i da Direktiva EU o vodama ističe da voda nije običan komercijalni proizvod, već nasleđe i resurs koji treba čuvati i zaštititi, što se, kako je dodao, čini realnom politikom cena vode jer to podstiče njenu racionalnu potrošnju.
Direktor Republičke direkcije za vode Miodrag Pješčić je istakao da je voda proglašena strateškim resursom 21. veka, zbog čega je bitno da je sadašnje generacije koriste na način koji ne ugrožava mogućnost budućih generacija da zadovolje svoje potrebe i samo na taj način voda neće postati ograničavajući faktor razvoja. “To znači da se mora obezbediti održivo korišćenje voda, zasnovano na dugoročnoj zaštiti raspoloživih vodnih resursa”, rekao je Pješčić.
On je kazao da u Srbiji mora da se promeni odnos prema vodi i da građani uvide njen značaj, ali i da se oblast voda u potpunosti uskladi sa zakonodavstvom EU. “Samo obezbeđenjem ekonomske cene vode i primenom principa zagađivač plaća stvaraju se nesmetani uslovi za obavljanje vodosnabdevanja”, rekao je Pješčić i najavio da će uskoro biti završena strategija upravljanja vodama.
Na sajmu u Belekspocentru učestvuje 71 izlagač iz zemlje i sveta, među kojima su i proizvođači opreme za vodovodovodne i kanalizacione sisteme iz Nemačke, Austrije, Česke, Slovenije, Madjarske i Francuske.
Uz Sajam voda, i ove godine se organizuje i međunarodni naučno-stručni skup Forum voda, koji će biti posvećen analizi majskih poplava, bezbednom snabdevanju vodom u redovnim i vanrednim uslovima, održavanju i rehabilitaciji vodovodnih sistema.
Na Forumu će se govoriti i o odvodjenju i prečišćavanju urbanih voda, upravljanju infrastrukturnim sistemima, unapređenju energetske efikasnosti, kvalitetu vode za piće i vodnim resursima.