Sudbina “Vršačkih vinograda”, nekadašnjeg nosioca vršačke privrede, rešavaće se tokom ovog meseca, kada bi trebalo da bude raspisan tender za prodaju sto odsto kapitala.
Zainteresovanih kupaca ima, a među njima su Vrščanin Milan Popović, Miodrag Kostić i izvesna kompanija iz Kine. Sada je na Agenciji za privatizaciju, koja je posle raskida prve privatizacije ponovo postala vlasnik 72 odsto akcija, da u saradnji sa malim akcionarima (vlasnici preostalih 28 odsto akcija) i lokalnom samoupravom nađe najbolje rešenje, koje će ovom gigantu vratiti stari sjaj.
Kako “Novosti” saznaju, kompletna imovina “Vršačkih vinograda” procenjena je na 15 miliona evra, ali čelnici opštine Vršac nisu zadovoljni ostalim uslovima iz tenderske dokumentacije. Zato je novoformirana radna grupa, koju čine najviši predstavnici svih vladajućih i opozicionih stranaka u SO, inicirala da se u četvrtak održi sastanak sa predstavnicima firme, Agencije i malim akcionarima, na kom će dati predloge izmena.
– Sadašnji predlog Agencije je da novi vlasnik ne sme da otpusti radnike u periodu od godinu dana, a mi ćemo tražiti da se taj period produži na tri do pet godina, kao i da ne sme da menja delatnost firme – ističe Čedomir Živković, predsednik opštine Vršac.
– “Vinogradima” je potreban investitor, koji će uložiti bar 10 miliona evra u kapacitete, pozicioniranje, brendiranje, osvajanje novih tržišta i, ono što je najvažnije, prodaju vršačkih vina. Jer, nije cilj samo sačuvati 260 radnih mesta, već povećati taj broj na 750 – 800, koliko je nekada radilo u ovoj firmi.
Živković se osvrnuo i na zahtev malih akcionara i sindikata Nezavisnost da “Vršački vinogradi” ostanu pod okriljem države, kao javno preduzeće, po principu PKB.
– Sindikat je predložio da opština preuzme ovu firmu, ali mi realno nemamo finansijske potencijale da ulažemo u njen oporavak, pogotovo što je ona u velikim problemima. Zato smatram da interese “Vršačkih vinograda” treba da branimo dobrim socijalnim i investicionim programom, koji će biti istaknut u tenderskoj dokumentaciji – dodao je Živković.
Raskid privatizacije 2006.
“Vršačke vinograde” je 2006. godine na tenderu kupio konzorcijum koji su činili “Vinoprodukt – Čoka”, TUP “Rodić MB KO” i “Šećer i Šafer”, za 5,7 miliona evra. Već aprila 2009. privatizacija je raskinuta. Firma je ostavljena u velikim dugovima i sa hipotekama, pa je vraćena pod okrilje države.
Najveća plantaža u Srbiji
Plantaže “Vršačkih vinograda” predstavljaju najveće vinogorje u Srbiji, koje je pozicionirano na jednom mestu. Imaju 1.700 hektara vinograda, od kojih je 1.360 u rodu. Tokom berbe grožđa, ovde posao nađe oko 600 sezonaca iz cele Srbije. Savremeno opremljeni podrum vina ima kapacitet 34,2 miliona litara, dok im oko 150 kooperanata svake godine predaje svu svoju proizvodnju.
Novosti.