Svetski fond za prirodu (WWF) podsetio je da je za projekat obnove vlažnih i plavnih područja duž Dunava u šest zemalja Evrope (Austrija, Bugarska, Hrvatska, Madjarska, Rumunija i Srbija) obezbedjeno 4,4 miliona dolara.
Kako je novinarima rečeno na lokalitetu Bestrement nadomak Apatina, sredstva za taj projekat su obezbedjena zahvaljujući sedmogidišnjem partnerstvu koje je su sklopili WWF i Koka kola (Coca-Cola) sistem.
Cilj projekta obnove vlažnih i plavnih područja duž Dunava u šest zemalja Evrope jeste povećanje kapaciteta reke za 12 miliona kubnih metara (4.800 olimpijskih bazena), kao i obnova više od 53 kvadratnih kilometara vlažnih staništa do 2020.
U okviru partnerstva, u Srbiji će biti obnovljeni lokaliteti na području Specijalnog rezervata prirode “Gornje Podunavlje” uz Dunav – bara Štrbac i lokalitet Bestrement koji obuhvata nekadašnje plavno područje Dunava, ali je odsečen od rečnog toka zbog izgradnje nasipa i skoro je potpuno obrastao trskom i vrbama.
U prošlosti je ova oblast bila veoma bitna za razmnožavanje i migraciju mnogih vrsta ptica, ali je izgubila svoju funkciju usled sušenja i obrastanja vegatacijom.
Cilj nedavno potpisanog partnerstva je poboljšanje vodnog režima tokom cele godine obnavljanjem već postojećih kanala za irigaciju, a pored unapredjenja biodiverziteta, aktivnosti će biti usmerene i na dobrobit lokalnih zajednica kroz razvoj ekoturizma.
Predstavnici medija iz Srbije imali su tokom vikenda priliku da vide baru na lokalitetu “Semenjača” koja je bila presušila i potpuno zarasla. Sada kada je očišćena od rastinja i invazivnih vrsta puni se prirodnim putem (atmosferski) i polako se pojedine biljne i životinjske vrste vraćaju na to podneblje na kojem su ranije postojale.
Predstavnici WWF-a su istakli da je uticaj obnavljanja vlažnih staništa posebno značajan kad se uzmu u obzir nedavne poplave sa razornim posledicama koje su mogle biti ublažene da su plavna područja uz reke bila u punom kapacitetu.
Gornje Podunavlje je veliko plavno područje na krajnjem severozapadu Vojvodine koje predstavlja jednu od najočuvanijih ritsko-močvarnih celina na toku Dunava kroz Srbiju. Prostire se na više od 19.500 hektara, uz levu obalu Dunava, obuhvatajući gotovo 70 kilometara rečnog toka.
Kao važan centar biološke raznovrsnosti, od 2001. godine ovo područje zaštićeno je kao Specijalni rezervat prirode (SRP).
Zbog izuzetnog bogatstva vrsta proglašeno je značajnim područjem za ptice (IBA – Important Bird Area), značajnim područjem za biljke (IPA – Important Plant Area) i odabranim područjem za dnevne leptire (PBA – Prime Butterfly Area), a takodje čini i deo ekološke mreže Emerald.
Medju najznačajnijim retkim vrstama tog područja ističu se orao belorepan, crna roda, patka njorka, divlja mačka, vidra, jazavac, kao i najveća populacija evropskog jelena u Srbiji, kazali su novinarima predstavnici Vojvodinašuma.
Beta