Treći poziv iz IPARD programa, koji se odnosi na Meru tri o investicijama u fizičku imovinu koje se tiču prerade i marketinga poljoprivrednih proizvoda i proizvoda ribarstva, trebalo bi da bude otvoren oko 20. marta, najavio je Zoran Janjatović, pomoćnik ministra u Sektoru za ruralni razvoj na skupu koji je održan u Privrednoj komori Vojvodine
Takođe, istakao je da će za dobijanje sredstava za ovu meru moći da konkurišu preduzetnici, privredna društva i zemljoradničke zadruge, kao i da će ukupan iznos sredstava po ovom pozivu iznositi bilizu 10.000.000 evra.
Na ovom skupu, koji su zajednički organizovali Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za agrarna plaćanja i Privredna komora Vojvodine, a medijski pokrovitelji bili su list “Poljoprivrednik” i “Infotim”, bilo je reči o potencijalnim korisnicima sredstava iz ovog poziva, uslovima konkurisanja, rangiranju, načinu isplate sredstava i kontroli investicije.
Janjatović je, između ostalog, rekao da za dobijanje sredstava po ovoj meri mogu da konkurišu oni koji nemaju promet veći od 50.000.000 evra, čija imovina ne prelazi vrednost od 43.000.000 evra i nemaju više od 250 zaposlenih. Takođe, ne smeju da imaju neizmirenih obaveza prema državi.
Oni koji budu konkurisali u sektoru mleka moraju da imaju dnevni kapacitet od 3.000 do 100.000 litara, a za one u sektoru mesa minimalan dnevni kapacitet klanja mora da bude 10 za goveda, 50 za svinje i 5.000 za živinu. Za preradu voća i povrća, kako je rečeno na skupu , nisu određeni limiti.
Korisnici sredstava po ovoj meri imaju pravo na 50 odsto bespovratnih sredstava iz EU, osim u slučaju kad se rade investicije u upravljanje otpadom i otpadnim vodama. U ovim slučajevima povraćaj sredstava iznosiće 60 odsto.
Minimalni iznos bespovratnih sredstava koje može da dobije jedan korisnik iznosi 10.000 evra, a maksimalno može da dobije dva miliona evra za preradu u sektoru mleko, odnosno do milion evra u sektorima meso, voće i povrće.
Prednost pri rangiranju u slučaju da pristigne veliki broj prijava imaće oni koji poseduju sertifikat o organskoj proizvodnji, planiraju investicije usmerene na zaštitu životne sredine ili energetsku efikanost, odnosno oni koji posluju u otežanim uslovima proizvodnje.