Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije saopštilo je danas da je Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine izmenilo je pravilnik o lovostaju kojim je zabranjen lov na grlice u Srbiji. Pravilnikom se zabranjuje lov na grlicu do 31. marta 2017. godine, kao i produžetak lovostaja na jarebicu do 31. marta 2016. godine, navedeno je u saopštenju.
Iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije podsećaju da su stručnjaci zahtevali da se grlica trajno izbriše sa liste lovne divljači.
Iako zahtev nije u potpunosti ispunjen, Društvo izražava zadovoljstvo što je nakon gotovo 12 godina, promena tog akta konačno učinjena.
Svetska unija za zaštitu prirode (IUCN) je u najnovijoj Evropskoj crvenoj listi ptica zvanično svrstala grlicu u kontinentalno ugrožene vrste.
Na toj listi, grlica se našla u kategoriji VU (ranjiva).
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije poziva korisnike lovišta da usklade sa tom odlukom planove gazdovanja lovištima za naredne dve godine.
Koalicija nevladinih organizacija “Zvuk ptica” žali što ista odluka nije donesena i za lovostaj na prepelice. Oni su još 2013. godine podneli zahtev da se zabrani lov na te vrste selica.
Podseća se da je u poslednjih nekoliko decenija, broj prepelica opao zbog upornog krivolova i šverca ubijenih ptica iz Srbije.
Ornitolozi smatraju da je finansijski interes malog broja lovaca i lovno-turističkih agencija, koje organizuju lov na prepelicu i dalje dominantan u odnosu na upozorenja da je potrebno zaštititi tu ugroženu vrstu.
Oni upozoravaju da će 1. avgusta započeti iste, dobro uhodane šeme nedozvoljenog lova.
Društvo i Koalicija smatraju da su im inspekcije zaštite životne sredine, lovstva, policija, poljočuvari, pravosudni i carinski organi i carina, kao i sami korisnici lovišta važni saveznici u borbi protiv krivolova, bez obzira na brojna negativna iskustva.
Oni apeluju da se obustava lova na grlicu produži, ali i da se ponovo razmotri predlog za zabranu lova na prepelice.