Srpske zadruge daleko su od pravog zadrugarstva, a da li će novi propisi uspeti nešto da promene, ostaje da se vidi. Pred poslanicima Skupštine Srbije je predlog zakona o zadrugama, o kojem treba da se izjasne po hitnom postupku da bi se uredili razvojni potencijali poslovnog udruživanja kroz zadruge i razvoj zadrugarstva, koji u Srbiji godinama propadaju i tavore.
Uporedni podaci učešća zadružnog sektora u poljoprivredi Srbije i zemljama EU pokazuju koliki je potencijal u našoj zemlji ostao neiskorišćen. Propuštena je šansa da se kroz udruživanje u zadruge ojačaju sitni poljoprivredni proizvođači, smanje migracije sa sela, ali i stvore jaki domaći vertikalno integrisani proizvodni lanci u prehrambenoj industriji na temelju udruživanja krupnijih gazdinstava radi investiranja u preradne kapacitete ili zajedničkog nastupa na velikim tržištima. Zadrugarstvo u Srbiji imalo je svoje uspone i padove. Prva zadruga osnovana je u Bačkom Petrovcu 1846. godine. „Gazdovsku spolok” osnovao je slovački prosvetitelj Štefan Homola.
Osnivanje prve srpske zadruge usledilo je odmah nakon osnivanja zaduga u evropskim zemljama, kao rezultat rastuće potrebe siromašnih seljaka da se brane od zelenaša i trgovačkih špekulanata. Glavni savez srpskih zemljoradničkih zadruga, sa sedištem u Smederevu, osniva se 1895.godine, a 1898. seli se u Beograd. Trenutno je zadrugarstvo u Srbiji u veoma teškom položaju.
Po podacima Agencije za privredne registre, u Srbiji je u oktobru ove godine bilo registrovano ukupno 4.117 zadruga, od čega je svega 2.228 aktivno, dok je 88 u stečajnom postupku, 139 u procesu likvidacije, a ostale su brisane iz registra. Broj aktivnih zadruga ove godine uvećan je za samo deset u odnosu na 2014. Od ukupnog broja zadruga u Srbiji, zemljoradničke čine više od 65 odsto, odnosno ima ih 2.691. Od tog broja, aktivnih je 1.466, brisanih iz registra 1.072, u procesu likvidacije 74, u stečajnom postupku 79. Omladinske zadruge čine 16,6 odsto, odnosno ima ih 686, od kojih je aktivno 418, brisano iz registra 234, u procesu likvidacije 12 i jedna zadruga u stečajnom postupku.
Stambene zadruge čine 7,6 odsto i ima ih 312, od čega je 113 aktivnih, 182 brisanih iz registra, 12 u procesu likvidacije i pet u stečajnom postupku. Zanatskih zadruga ima 164, odnosno četiri odsto od ukupnog broja. Od toga, aktivno je 78, birsano iz registra isto toliko, u procesu likvidacije je sedam i jedna je u stečajnom postupku. Potrošačke zadruge čine svega 0,6 odsto ukupnog broja, odnosno ima ih 25, od čega je osam aktivnih, 16 brisanih iz registra i jedna u procesu likvidacije.
Finansijske izveštaje za 2014. godinu podnelo je 1.418 zadruga, što je približno 2,8 odsto manje u odnosu na prethodnu godinu. Iskazani ukupni poslovni prihodi zadruga iznose oko 64,7 milijarde dinara i manji su u odnosu na 2013, kada su iznosili 85,4 milijardi. Međutim, neto finansijski rezultat bio je pozitivan i 287 miliona dinara bolji u odnosu na 2013. godinu.
U zadrugama je trenutno, po podacima iz finasijskih izveštaja za 2014. godinu, bilo 4.707 zaposlenih, ali veliki broj zadruga nema niti jednog prijavljenog zaposlenog.
Zemljoradničko udruživanje zapošljava 3.795 radnika
Zemljoradničko zadrugarstvo dominantno je u ukupnom zadrugarstvu Srbije, ne samo po učešću u ukupnom broju zadruga već i po finansijskim rezultatima. Ukupni poslovni prihodi zemljoradničkih zadruga iznose 58,9 milijardi dinara, ili 68 odsto ukupnih prihoda zadružnog sektora, i zapošljavaju 3.793 ljudi, odnosno 80,6 odsto od ukupnog broja zaposlenih u zadrugama. U Registar Agencije za privredne registre upisano je 40 zadružnih saveza, od kojih su 33 aktivna.