U postupku restitucije starim vlasnicima ili njihovim naslednicima do sada je vraćeno više od 90% oduzetog poljoprivrednog zemljišta, kažu nadležni. Veruju da će u naredne dve godine ovaj postupak biti gotovo u potpunosti završen. I dok se na ovaj način ispravlja nepravda prema onima koji su u postupku nacionalizacije ostali bez imovine, restitucija je donela probleme proizvođačima koji su na duži rok zakupili državno poljoprivredno zemljište, a koje je predmet vraćanja
Stočar iz Telečke Slobodan Utvić je 2020. po pravu prečeg zakupa sa državom zaključio desetogodišnji ugovor o korišćenju 18,5 hektara državnog poljoprivrednog zemljišta. Nedavno je, međutim, sasvim slučajno saznao da će od maja 2025. ostati bez 80% zakupljene zemlje.
”Meni 15 hektara ide u restituciju i ostaje mi da radim tri hektara. Ni sam ne znam šta da radim. Pravo prečeg zakupa smo dobili na 10 godina. Ja sam tada uzeo kredit za nabavku teladi. Sada u decembru će početi otplata tog kredita, a već od 2025. gubim državnu zemlju i moram da se snađem da isplatim taj kredit bez zemlje”, kaže Utvić.
”Meni niko od nadležnih nije javio da je zemlja vraćena restitucijom, a ja sam rešenje video, jer me je kontaktirao čovek koji želi da kupi tu zemlju. Rešenje je doneto u maju ove godine i do maja 2025. bih mogao da koristim ovo zemljište”, dodaje on. Prema njegovim rečima, dosta stočara ima problema sa državnom zemljom.
”Stočar iz Kljajićeva ima puno krava, trebalo je da dobije 40 hektara, deset je dobio u Kolutu, to je skoro na granici sa Mađarskom. Jedan iz Sombora je dobio u Aleksi Šantiću, iz Sombora su dobili u Telečkom ataru, iz Utrine kod Rogatice. Kako stočar da radi zemlju koja je 50 kilometara od njegove kuće?”, pita se on.
Do zemlje se, kaže, u današnje vreme jako teško dolazi. Čak i kada ima parcela za prodaju, cene su izuzetno visoke. ”Ja sam razmišljao da otkupim parcelu koja je malo veća od sedam hektara od ove zemlje koju sam zakupio, a koju naslednici prodaju, ali su cenu toliko podigli da bi mi trebao kredit od 100.000 evra. Traže mi 12.500 evra po hektaru”, objašnjava stočar iz Telečke.
”Inače, ja sam u tu državnu zemlju investirao. Uneo sam u nju stajnjak u vrednosti od 5.600 evra. To mi niko ne priznaje, a pričali su da će se gledati da imaju povlastice svi poljoprivrednici koji se brinu o zemlji, koji je đubre.. Neki ljudi su prodali stajnjak, a ja sam bio budala, jer sam ga bacio na državnu zemlju”, kaže Utvić.