Upoznavanje i zaštita flore i faune Srbije nije zadatak samo državnih i akademskih institucija, s obzorom da u ovom poslu svoje mesto mogu imati i građani. Na tribini, koju je na ovu temu organizovalo zrenjaninsko Javno preduzeće “Rezervati prirode”, predstavljen je i portal BioRaS (Biološka razvovrsnost Srbije), putem kojeg svaki pojedinac može podeliti svoje fotografije sa stručnom javnošću, ali i drugim zaljubljenicima u prirodu.
Pre mesec dana ”Ritovi donjeg Potisja” proglašeni su za specijalni rezervat prirode i dati na upravljanje JP ”Rezervati prirode Zrenjanin”. Ovde se nastanjuje preko 200 vrsta biljaka, više od 170 vrsta ptica, ribe, vodozemci, gmizavci, ali i vidre i divlja mačka, kao retke vrste sisara.
“Nama je u cilju da napravimo Savet “Ritova donjeg Potisja”, takozvano kolaborativno upravljanje, gde ćemo uključiti sve korisnike, i sve one kojima je u interesu. Zajedno ćemo praviti planove, odlučivati i štititi područje”, kazao je Stevo Čorokalo, koordinator u JP “Rezervati prirode”.
Svaki boravak u prirodi može biti od koristi u prikupljanju podataka o prisustvu i stanju populacija biljnih i životinjskih vrsta, što je preduslov za njihovu efikasniju zaštitu. Za to može poslužiti čak i obična fotografija napravljena mobilnim telefonom, kojha će biti ustupljena BioRaS portalu.
“Da svoja osmatranja, faktički fotografije, budu u mogućnosti da postave u okviru tog portala, kao i da podatke unesu u bazu podataka. Podaci mogu biti jako korisni za sagledavanje prisustva i mogućnosti zaštite određenog područja”, rekao je dr Gabor Mesaroš, iz subotičkog Udruženja “Protego” .
Mapiranje područja od interesa za EU i popis vrsta koje će biti zaštićene, jedan je od zadataka sa kojim će se Srbija suočiti u bliskoj budućnosti. Svoje mesto u procesu upoznavanja biološke raznovrsnosti naše zemlje,trebalo bi da nađe i civilno društvo, poručuju iz subotičkog udruženja “Protego”, koje je štampalo i pubilkaciju “Vrste biljaka i životinja značajne za zaštitu prirode u Evropskoj uniji”.
RTV