Zaštita šuma i pošumljavanje jedno je od najvažnijih pitanja za razvoj ruralnih sredina u našoj zemlji, a Kina zemljama centralne i istočne Evrope predlaže zajedničku borbu protiv posledica klimatskih promena poručeno je na današnjem međunarodnom skupu Koordinacionog mehanizma za saradnju u šumarstvu između Kine i zemalja centralne i istočne Evrope (16+1) u Beogradu
Otvarajući današnji skup, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislav Nedimović rekao je da je upravo tema klimatskih promena odabrana kao jedna od tema sastanka u Beogradu gde će se zajedničkom izjavom potvrditi važnost šume i šumarstva u borbi protiv klimatskih promena.
Nedimović je rekao da je saradnja u oblasti šumarstva prepoznata kao jedna od prioritetnih oblasti u okviru procesa saradnje između Kine i zemlja centralne i istočne Evrope.
“Efikasnom razmenom iskustava i znanja između naših zemlja bićemo spremniji da odgovorimo na postavljene izazove” rekao je Nedimović i naveo da su dosadašnji rezultati saradnje u oblasti šumarstva u prethodne tri godine već vidljivi.
Značajna uloga šuma u očuvanju ruralnih područja
Ministar poljoprivrede je naglasio da je jedan od naših najznačajnijih naših nacionalnih zadataka razvoj i očuvanje ruralnih područja za šta je osim poljoprivrede značajna i uloga šumarstva te je goste pozvao da sutra posete 85. međunarodni poljoprivredni sajam u Novom Sadu.
“Šume su neophodne za opstanak ljudskog društva”, rekao je Nedimović te podsetio da se ovih dana navršava četiri godine od velikih poplava koje su bile posledica klimatskih promena.
Nacionalni koordinator za saradnju u okviru inicijative “16 +1” i ministar energetike Aleksandar Antić kaže da oblast šumarstva zaslužuje našu opštu pažnju i da šume kao opšte blago treba da zauzmu pravo mesto u društvu i svesti ljudi u svetlu klimatskih promena.
“To treba da bude u vrhu prioriteta država”, istakao je Antić i naveo da je stalno potrebno unapređivati šume kako bi se budućim generacijama ostavila zdrava i kvalitetna životna sredina.
Zamenik direktora Državne administracije za šumarstvo NR Kine Liu Dungšeng poručio je da je neophodno produbiti saradnju na polju šumarstva između 16 država i Kine i pokrenuti i bilateralnu saradnju između naučnih institucija i preduzeća ovih zemalja.
“Treba da produbimo naše okvire saradnje i svedemo ih na detalje i isplaniramo buduće korake”, poručuje Dungšeng.
Napomenuo je da bi u budućnosti “šumski turizam” mogla biti oblast za saradnju dve zemlje i pozvao da srpska preduzeća posete u oktobru sajam posvećen turizmu u Gvangdžouu, na jugu Kine.
Takođe, rekao je, postoje veliki potencijali za saradnju u zdravstvenom “šumskom” turizmu i poručio da je važno da se sve zemlje učesnice ovog skupa uključe u zajedničku organizaciju zajedničkih sajmova i izložbi.
Ministar zaštite životne sredine Goran Trivan poručio je obraćajući se učesnicima skupa da je “šumarstvo moguće rešenje svih rešenja” kada je reč o sprečavanju posledica klimatskih promena i pozvao učesnike skupa da sve zemlje naprave zajednički plan pošumljavanja.
“Na planeti se bavimo već 40 godina održivim rastom, a ipak srednja godišnja temperatura raste. Najbolje vreme za pošumljavanje je bilo pre dvadeset godina, a danas je zadnji čas”, napomenuo je Trivan i rekao da bi bilo dobro da se čitav svet ugleda na Kinu i njihovo iskustvo u pošumljavanju.
Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede šumarstva i prehrane Slovenije Marjan Podgoršek, ocenio je da je skup u Beogradu važno mesto za unapređenje saradnje među zemljama i poručio da je potrebno raditi na zajedničkom sprovođenju ciljeva u ovoj oblasti.
Portal o klimatskim promenama i šumarstvu
Na kraju skupa, ministri i članovi kineske delegacije pustili su u rad zajednički projekat, portal o klimatskim promenama i šumarstvu www.china-ceecforestry.org na kojem su sve informacije o prošlim i budućim zajedničkim projektima zemalja “16+1”.
Sastanku u Palati Srbija prisustvovale su delegacije iz 16 evropskih zemalja (Albanija, Slovenija, Hrvatska, BiH, Bugarska, Češka, Letonija, Litvanija, Estonija, Rumunija, Crna Gora, Slovačka, Mađarska, Poljska, Makedonija i Srbija) i Kine.
U okviru ovog “mini samita” održavaju se brojni skupovi na kojima će ministri zemalja raspravljati o klimatskim promenama i šumarstvu u 21. veku, a biće podnet izveštaj o realizaciji programa rada “16+1” za period 2016-2018. i predložen program rada za period 2018-2020. godina.
Gosti skupa će sutra prisustvovati otvaranju 85. međunarodnog sajma poljoprivrede u Novom Sadu.