Prva sednica Nacionalnog saveta za klimatske promene održana je danas u Beogradu. Na sednici su razmatrane teme koje su se odnosile na usvajanje predloga Poslovnika o radu Nacionalnog saveta za klimatske promene, ispunjenje regularnih obaveza prema Okvirnoj konvenciji UN o promeni klime, priprema za Konferenciju 2015. godine, kao i usklađivanje nacionalnog sa EU zakonodavstvom.
„Zaštita životne sredine je jedno od glavnih, urgentnih pitanja i za Vladu i za državu, pitanje koje traži širok konsenzus građana, države, naučne i stručne javnosti. Istraživanja ukazuju na neraskidivu vezu klimatskih promena i sektora energetike, saobraćaja, industrije. Klima se na zemlji menjala, i danas smo svedoci porasta temperature, koja dovodi do zagađenja atmosfere i pojavu ”staklene bašte“. Zato, ovo nije problem samo Srbije, već globalni problem“, rekla je Snežana Bogosavljević Bošković, ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine i predsedavajuća na današnjoj sednici saveta.
Ministarka Bogosavljević Bošković je izrazila je očekivanje da će rad Saveta Srbiji pomoći i u bržoj integraciji u EU u oblasti zaštite životne sredine, što je jedan od ciljeva ovog tela. Oblasti kojima će se to savetodavno telo baviti biće sistemi zaštite i unapređenje stanja vazduha, voda, zemljišta u Srbiji, navodi se u saopštenju Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.
„Potrebno je da se smanji upotreba fosilnih goriva, a ovo se može rešavati povećanjem energetske efikasnosti, uključivanjem obnovljivih izvora energije, kao i sprečavanjem neplanskog sečenja šuma i njihovom obnavljanju“, istakla je ministarka.
Naglasila je da se Srbija nalazi na 73 mestu u efikasnosti smanjenja njenih posledica, od ukupno 192 države koje su potpisale Sporazum o klimatskim promenama. Klimatske promene su važne za poljoprivredu, jer kreiraju dnevnu, mesečnu, godišnju temperaturu, kao i količinu padavina bitnu za za agro-ekološki ambijent.
„Cilj nam je da Savet bude pokretač svesti o značaju klimatskih promena, podizanja znanja o ovom problemu, ali i načinima njegovog rešavanja. Pitanje klimatskih promena nije samo pitanje nadležnosti ministarstva odgovornog za zaštitu životne sredine, već je potrebno da se uvrste u nacionalne ciljeve razvoja i na taj način obezbede efikasniju pripremu i realizaciju aktivnosti u borbi protiv klimatskih promena, direktno povezane i sa održivim ekonomskim razvojem“, naglasila je Bogosavljević Bošković.
agronews