Poljoprivrednicima u Srbiji je nužno omogućiti korišćenje “plavog dizela”, odnosno ukinuti obavezu plaćanja akcize, kako bi mogli da budu konkurentni na tržištu, smatra domaća stručna javnost
Podsećanja radi, jedan od osnovnih zahteva srpskih paora, koji su do 21. novembra u znak protesta blokirali saobraćajnice širom zemlje, upravo je oslobađanje od obaveze plaćanja akcize. Sa druge strane, Vlada Srbije nije rada da se odrekne akcize za naftne derivate koje plaćaju poljoprivednici već im nudi povraćaj akcize.
Konkretno, Vlada nudi paorima da uz posedovanje agro kartice na pumpama NIS-a dizel kupuju po ceni od 179 dinara po litru, a da se taj iznos dodatno umanji za 50 dinara po litru na ime povraćaja akcize. Na pumpama drugih trgovaca dizel bi plaćali po redovnoj ceni takođe uz povraćaj akcize u iznosu od 50 dinara po litru. Poljoprivrednici koji su protestovali su insistirali na ukidanju akcize, odnosno uvođenju takozvanog “plavog dizela”.
Termin “plavi dizel” označava umanjenje važeće cene tog derivata za iznos državnih dažbina koje učestvuju u njoj, odnosno svojevrstan vid subvencije poljoprivrednicima. Inače, sastav “plavog dizela” je identičan kao i kod regularnog ali se obeležava plavom bojom kako bi se razlikovao i lako identifikovao.
Od zemalja u okruženju Srbije, model “plavog dizela” primenjuje Hrvatska. Njegov iznos se računa po formuli prema osnovnoj ceni fosilnog goriva u prethodnom 14-dnevnom razdoblju, sa ograničenom premijom. Podaci pokazuju da su maloprodajne cene goriva u Hrvatskoj niže nego na pumpama u našoj zemlji pa je tako i cena “plavog dizela” niža od one koju Vlada nudi poljoprivrednicima u Srbiji. Aktuelna cena “plavog dizela” u Hrvatskoj je 0,92 evra po litru, odnosno ako se preračuna u srpsku valutu košta 107,76 dinara po litru.
Ekonomista Milan R. Kovačević kaže za Danas da bi Vlada Srbije trebalo da ukine akcizu na dizel koji kupuju poljoprivrednici jer bi to unapredilo njihovu proizvodnju i učinilo ih konkurentnim na tržištu. ”Ako vlade u regionu i Evropskoj uniji to čine kako bi pomogli svojim poljoprivrednim proizvođačima definitivno je da bi to trebalo da čini i Vlada Srbije. Međutim, pomoć kroz oslobađanja od obaveze plaćanja akcize ne treba da bude jedini vid podrške. Potrebno je poljoprivrednicima odobravati i subvencije i to srazmerno njihovoj ukupnoj proizvodnji”, objašnjava Kovačević.