Zašto nema prasadi na stočnim pijacama u Srbiji?
Uprkos velikoj potražnji i naglom skoku cena, na stočnim pijacama u Šapcu i Kruševcu ponuda prasadi i druge sitne stoke je manja nego ranije
Razlika u ceni prasadi na stočnim pijacama u Srbiji ovih dana kreće se od 350 din/kg žive vage u Pomoravskom do 500 dinara u Zlatiborskom okrugu. Uprkos velikoj potražnji i naglom skoku cena, na stočnim pijacama u Šapcu i Kruševcu ponuda prasadi i druge sitne stoke je manja nego ranije. Na stočnoj pijaci u Šapcu je opala ponuda prasadi. Dešava se da ih gotovo i nema u prodaji. Cena za kilogram je 450 dinara. Stočari očekuju da će pred Vaskrs koštati i 500 dinara.
Promet je opao i na kruševačkoj stočnoj pijaci koja već godinama slovi za jednu od najposećenijih u ovom delu Srbije. Krupne stoke ima. Subotom, kada je pazarni dan, u proseku stotinak grla. Prasića i sitne stoke gotovo da nema.
”Krave su 2,30 evra. Zato i doteram ovde. Malo veća cena nego kod nas tamo. – Što se prasadi tiče? – Pa prasad su kod nas 450-500 dinara. Ovde sam kupio ovu za 350“, kaže Darko Stefanović iz Bajine Bašte.
Veći broj grla otkupljuju najpre klaničari, ali je na stočnoj pijaci u Kruševcu zastupljena i pojedinačna prodaja po povoljnijim cenama nego u susednim opštinama i gradovima.
“Dolaze nakupci, ovi za pečenjare. Dolaze sa svih strana. I od Beograda. I od Kraljeva, Čačka, Mitrovice. Sa svih strana“, navodi Zoran Milanović iz Vratara kod Kruševca.
Poljoprivrednici su upozoravali da će doći do naglog skoka cena mesa i nestašica na tržištu jer su i troškovi proizvodnje porasli. Cene kukuruza, soje i energenata su duplo veće nego prošle godine. Stočari u Kraljevu su prepolovili broj tovljenika smatraju u Udruženju uzgajivača.
“Drastično smo smanjili proizvodnju. A na to je sve uticao prekomerni uvoz svinja, mesa, prasadi. Nažalost tako je. To je doprinelo smanjenju, drastičnom smanjenju krmača i mi kad nemamo dovoljno priplodnog materijala, samim tim nemamo ni tovnog materijala“, kaže Zoran Milićević iz Sabora proizvođača agro-privrede Srbije.
Najveći klaničari su u problemima. Trenutna ponuda ne zadovoljava njihove potrebe. Od proizvodnje odustaju mnogi individualni poljoprivredni proizvođači.
„Tu su, pre svega, odustali sitni. Sitna poljoprivredna gazdinstva kojih je u Srbiji veliki broj. Zatim su od toga odustali i mini farmeri koji su imali od 50 do 100 pa i 200 grla. A nažalost, do odustajanja je došlo i kod velikih farmi. Par velikih farmi je ugasilo svoju proizvodnju. Jedni od tih smo i mi“, kaže Milomir Tošović, direktor Kotlenika.
Cena stoke na stočnim pijacama ipak varira u toku godine. Raste na proleće uoči vaskrsa i prvomajskih praznika i u periodu od oktobra do kraja godine kada su slave. Zaustaviće se u toku leta tvrde upućeni.