Žetva pšenice u Srbiji je završena, a ukupan prinos je rekordnih oko 3,4 miliona tona, kaže direktorka Udruženja “Žita Srbije” Sunčica Saković
”Požnjeveno je oko 98 odsto pšenice i može se smatrati da je žetva završena jer ostatak od dva odsto neće bitnije promeniti podatke o ukupnom prinosu od skoro 3,4 miliona tona“, rekla je Savović. Dodala je da je prosečan prinos po hektaru 5,7 tona i da je do sada najveći, a da je ostavaren na 595.000 hektara.
Ona je rekla da su za poslednjih osam godina najbolji rezultati ostvareni 2016/2017. godine kada je ukupno požnjeveno 3,11 miliona tona pšenice sa 610.000 hektara, a da je prosek po hektaru bio 5,1 tonu, dok je 2018/2019. godine ukupan prinos sa 650.000 hektara bio 3,19 miliona tona, a prosečan prinos 4,9 tona po hektaru.
Savović je rekla da je prinos iznad očekivanja s obzirom na sušu, a da je kilogram pšenice u poslednje dve nedelje na domaćem tržištu koštao od 19,30 dinara do 20,60 dinara bez poreza na dodatu vrednsost (PDV).
Predsednik Nezavisne asocijacije poljoprivrednika Srbije Jovica Jakšić rekao je da se čeka da se požnje i poslednja njiva da bi se prikupili podaci o rodu, ali da je prinos iznad proseka.
”Prinosi su bolji nego prošle godine, a pšenica je visokog kvaliteta, ali smo nezadovoljni cenama jer mlinari se kartelski ponašaju i nude niže cene nego izvoznici“, rekao je Jakšić.
On je ocenio da je poskupeo sav repromaterijal i da ga ne prati cena pšenice koju mlinari plaćaju oko 23 dinara sa PDV-om, ali da pritiskaju otkupljivače da je smanje.
Višednevne padavine zaustavile žetvu u Rasinskom okrugu
Višednevne obilne padavine zaustavile su žetvu pšenice na području Rasinskog okruga, koja je do početka kišnog perioda obavljena na oko 40 odsto površina pod tom kulturom, podaci su kruševačke Poljoprivedno savetodavne i stručne službe.
”Do početka padavina žetva pšenice je obavljena na oko 40 odsto površina, prinosi su dobri, kreću se od četiri do šest tona po hektaru, a višegodišnji prosek je oko četiri i po tone. To su, s obzirom na sve nepovoljnosti tokom proizvodnje, dobri prinosi“, rekla je danas Beti savetodavka za ratarstvo u kruševačkoj Poljoprivredno savetodavnoj i stručnoj službi Radojka Nikolić.