Zbog nekontrolisane eksploatacije šljunka iz Drine, najplodnije zemljište u Mačvi gotovo preko noći nestaje. Voda odnosi kukuruzna polja i obradive oranice, roni voćnjake i sve što se nađe u priobalnom području desnog toka reke
Krivudava i nestašna, ponekad je toliko nemilosrdna da plodne oranice prebacuje sa jedne na drugu stranu. Nepredvidiva reka menja svoj tok, nauštrb zemlje. Iznenađuje kako lepotom tako i svojom ćudi. Iako je bilo više pokušaja da se ispravi, kriva Drina opirala se pri svakom pokušaju da joj se promeni tok, a kada su moćne mašine počele da vade šljunak, produbljena reka počela je još snažnije da prebacuje zemlju sa jedne na drugu stranu.
– Oni kopaju obalu Drine, vade šljunak, tako navlače reku na našu stranu i kad je velika voda ona naiđe i odnese deo oranica. To je posledica kopanja. Ja sad nemam deset posto od onog što sam imao. Eto, toliko mi je ostalo. Preko tri hektara mi je Drina odnela. Znači, šume mi je odnela negde oko dva i po hektara i obradive površine oko pedeset ari. Što je najgore, preti da mi odnese i ovo što je ostalo, oko 50 ari. To nije zaštićeno i voda nosi. Prošle godine uradili su obaloutvrdu tu gde mi je odnela zemlju, a sad gde je ta separacija imam deo šume i to će odneti, nema šta. Ja ću preko četiri hektara biti u gubitku. Ali, nisam ja jedini. Drina je bila kilometar od moje njive, a sad mi roni. Priroda se sama po sebi brani. Nanese, odnese, pravi ostrva, a oni kopaju i produbljuju sve više i više i ništa ne mare – priča Vladan Stanišić iz Badovinaca.
Petar Birčaković ove godine puni 77 godina i pamti Drinu kada su zbog njene lepote u Badovince dolazili Stane Dolanc, Rodoljub Čolaković i Aleksandar Ranković. Izvorima tada popularne Zelenike divili su su mnogi, naročito u vreme kad zamirišu divlje ruže i ucveta glog. A onda su moćne mašine počele da čupaju njene najvrednije delove, stvarajući tako nepregledne virove. Taj kovitlac brze i moćne reke preko noći odranja deo po deo oranica, posebno u proleće kada je vodostaj visok.
Decanijama meštani ovog sela na granici između Srbije i Bosne i Hercegovine pokušavaju da zaštite svoj imetak, ali ne mogu golim rukama da zaustave propadanje. Uz obalu reke neštaju šume koje su nekada štitile obalu od odronjavanja. Predsednik Mesne zajednice Badovinci Aleksandra Ilijašević zauzeo se da se zaustavi nekontrolisana eksploatacija šljunka iz Drine i zatražio pomoć nadležnih.
Kad reka poteče kroz njivu
– U zadnjih par godina meni je donela dva hektara obradive zemlje. To je preronjeno i sad tu teče voda preko njiva. To više nema nikakvog smisla, jer tu su sve separacije koj produbljuju zemlju. Ona je sad tako udarila da voda teče kroz moju njivu. Ja sad ne mogu da uđem niti da to obrađujem. Prošle godine je urađen jedan deo obaloutvrde, ali sad je i to stalo, a treba da se uradi prema mojoj njivi, jer bi samo to moglo zaustaviti. Šume su isečene zbog separacije i sad se to samo nosi – kaže Ljubiša Kojić iz ovog sela.