Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine Srbije saopštilo je danas da će u toku 2015. godine biti zbrinuto oko 1.200 tona opasnog industrijskog otpada koji je uskladišten na lokacijama Prva iskra Barič i Eco gas mgs Šabac, kao i u još 10 preduzeća u restrukturiranju.
“Ukupno će za te namene iz budžeta biti izdvojeno 230 miliona dinara”, kazala je novinarima načelnica Odeljenja za upravljanje otpadom Radmila Šerović.
Ona je precizirala da će za zbrinjavanje oko 600 tona otpada iz Prve iskre u Bariču izdvojeno 120 miliona dinara, za zbrinjavanje oko 90 tona otpada iz Šapca biće potrošeno 10 miliona dinara, dok je za zbrinjavanje oko 500 tona otpada iz 10 preduzeća u restrukturiranju namenjeno 100 miliona dinara.
Prema njenim rečima, raspisan je tender za operatera koji bi trebalo da zbrine otpad iz Šapca, a uskoro će biti raspisan i tender za zbrinjavanje otpada i za otpad iz Prve iskre, ali i iz 10 preduzeća u restru u restruturiranju, kada će se znati i tačno o kojim firmama je reč.
Šerovićeva je navela da će se nakon ispitivanja strukture otpada znati da li neke količine mogu da se prerade i u Srbiji, dok će sve ostalo biti izvezeno kako bi se tretiralo na bezbedan način.
Predstavnica Ministarstva je najavila da će iz budžeta i narednih godina biti izdvajan novac za zbrinjavanje ostalih količina opasnog industrijskog otpada koji se nalazi u preduzećima u restrukturiranju.
Inspekcija za zaštitu životne sredine uradila je krajem prošle godine kontrolu opasnog industrijskog ortpada u više od 80 firmi u restrukturiranju i stečaju, u kojima je utvrdjeno postojanje 5.100 tona tog otpada, ne računajući otpadne muljeve, šljaku i talog koji se nalaze na industrijskim deponijama.
Tada je procenjeno je da bi 1.741 tona moglo da se tretira kod operatera koji imaju dozvole za tretman takve vrste otpada u Srbiji, a da bi oko 3.371 tona mogla da se izveze u zemlje OECD-a.