Uvoz 470.000 komada tovljenika u Srbiju od početka godine do 1. novembra doveo je do novog pada cene i smanjenja broja priplodnih krmača. Naime, prerađivači su uvezli 280.000 tovljenika težih od 100 kilograma komad i za to su odvojili 40 miliona evra, a 190.000 su uvezli kroz meso.
Za uvoz 14.500 tona svinjskog mesa različitog kvaliteta plaćeno je 36 miliona evra. Kada se ta sirovina obračuna po modelu prerade tovljenika, proizlazi da je to ravno uvozu 190.000 tovljenika.Cena živih svinja iz uvoza bez carinskih stopa i transportnih troškova iznosi 1,40 evro kilogram, što je i aktuelna cena na berzi u Modeni u Italiji.
Ovih dana farmeri su nezadovoljni otkupnom cenom od 160-180 dinara kilogram i oni koji prazne obore, i pored prihvatljive cene kukuruza, odustaju od novog tova u predstojećem zimskom periodu. Sve donedavno cena žive vage je bila 190-200 din/kg, zavisno od rokova za isplatu.
Niko od proizvođača u Mačvi i Sremu, koji najviše tove u Srbiji, nije želeo da komentariše podatke o obimu i ceni uvoza.
Od predsednika Unije poljoprivrednika Zlatana Đurića iz Sremske Mitrovice jedino smo uspeli da čujemo da će se uskoro oglasiti, uz napomenu da nije samo uvoz smanjio cenu domaće proizvodnje već i naši izvoznici u Rusku Federaciju „jer im je malo da zarade i po jedan evro na izvezenoj polutki”, beleži list „Gazdinstvo”.Odgajivači koji se bave tovom tvrde da je broj krmača značajno smanjen i da u Srbiji odavno nema više od 250.000 plotkinja.
Dnevnik