Predstavnici države godinama iznose različite informacije o tome koliko poljoprivrednog zemljišta država ima u svom vlasništvu, pa se može zaključiti da država zapravo i ne zna sa koliko zemljišta raspolaže u ime građana. Gostujući u Insajder debati ministar poljoprivrede Branislav Nedimović je rekao da država zna koliko ima poljoprivrednog zemljišta, ali da će u avgustu spisak biti i zvanično završen
”Kada je reč o tome koliko tačno država ima zemljišta, radi se o promenjljivoj kategoriji zbog transformacija kroz koje država prolazi pre svega u domenu restitucije”, rekao je Nedimović. Iako je Snežana Bošković Bogosavljević, koja je pre Nedimovića vodila ovaj resor, izjavila da država ima više od 800.000 hekatara zemljišta, ministar Nedimović kaže da država ima 498.000 hektara.
”U avgustu mesecu ćete imati kompletan informacioni sistem, sa svim državnim poljoprivrednim zemljištem, sa svakom parcelom, gde ćete da znate u kakvom je ona statusu, ko je njen zakupac, ukoliko je izuzeta od prava zakupa zbog čega je izuzeta iz prava zakupa, da li je reč o pašnjaku, da li je reč o močvarnom zemljištu, da li je reč o građevinskom zemljištu, koji je kvalitet, znaćete po kojoj ceni je zemljište dato, da li je dato na osnovu licitacije ili prava prečeg zakupa ukoliko su u pitanju voćari ili stočari, ili pravo prvenstva zakupa, pošto je to treća opcija koja postoji, a to je mogućnost davanja na 30 godina. Koja je investicija, sve ćete znati“.
Sporne privatizacije
Na pitanje kako je moguće da država u periodu od 2002. do 2015. kroz proces privatizacije poljoprivrednih kombinata izgubi više od 100.000 hektara zemljišta tako što su se pojedinci upisivali kao vlasnici, a što je utvrdio Savet za borbu protiv korupcije, Nedimović je između ostalog rekao da to nije pitanje za njega jer u vreme privatizacije nije bio na funkciji na kojoj se danas nalazi. Na pitanje šta je kao ministar poljoprivrede preduzeo tim povodom, rekao je da država vodi brojne upravne sporove.
Imajući u vidu da je problem nastajao i u vreme kada je DS vodio Vladu, isto pitanje redakcija Insajdera je postavila i bivšem pokrajinskom sekretaru za poljoprivredu Goranu Ješiću. On kaže da je zakon tu bio jasan. ”Sama privatizacija kombinata se dešava odmah posle 5. oktobra, dominantno između 2004. do 2007. Ko god je davao saglasnost da se državno zemljište uknjiži na privatnog vlasnika to je krivično delo. To je bilo zabranjeno zakonom i danas je zabranjeno zakonom“, rekao je Ješić.