Jedan bajmočki poljoprivrednik dospeo je u žižu javnosti prethodnih dana zbog navodne prodaje njegove zemlje na ime duga za penzijske doprinose.
Međutim, on sam kaže da njegova zemlja nije prodata, već da je na nju 2014. godine stavljena hipoteka. Ovaj paor, Ferenc Palašti, jedan je od mnogobrojnih dužnika koji po osnovu PIO doprinosa duguju milijarde dinara.
Ferenc Palašti iz Bajmoka duguje za poreze i doprinose za penzijsko osiguranje poljoprivrednika gotovo milion i po dinara. Na ime duga Poreska uprava je pre dve i po godine stavila hipoteku na oko 3,5 hektara njegove zemlje. Ali ta zemlja, po rečima samog Palaštija, a suprotno navodima medija, nije prodata.
“Nisu još uzeli zemlju, samo je pod hipotekom. Ali ono što ja nisam dobio subvenciju za zemlju unazad osam godina, onda gde su moje pare od subvencija – to više vredi nego što sam ja sad dužan”, kaže Ferenc Palašti.
Tvrdi da je dužnik i njegova supruga, a da opomene redovno dobija i njegov brat koji je preminuo pre 27 godina. Dugovi su počeli da se gomilaju onda kada su razdvojene poreske obaveze za PIO osiguranje i zemljište.
“Onda su ljudi prestali, ne samo ja, puno nas i nismo plaćali jer je to velika suma i mislili smo da to možemo nekako izbeći, a sad kažu po zakonu da ne može”, kaže Palašti.
On i brojni drugi poljoprivrednici iz cele zemlje za neplaćene doprinose duguju više od 90 milijardi dinara, bez kamata. Poreska uprava je u 2016. godini donela 31 rešenje o prinudnoj naplati. Doneto je jedno rešenje o prodaji zemljišta i jedno o prenosu zemljišta u državnu svojinu.
U Poreskoj upravi nisu mogli da nam daju konkretne informacije o ovom slučaju jer se one smatraju- službenom tajnom. Kao adrese za rešavanje i problema drugih poljoprivrednika navode nadležna ministarstva. A prema našim saznanjima upravo danas ministar poljoprivrede će se sastati s predstavnicima Poreske uprave kako bi se još jednom razgovaralo o mogućim rešenjima ovog problema.
Ministarstvo poljoprivrede je jedno od tri ministarstva koja su više od dve godine uključeni u rešavanje ove problematike hiljada sitnih posednika koji iz svoje proizvodnje ne mogu da ostvare godišnje doprinose koji su jednaki za sve, bez obzira da li imaju jedan ili stotinu hektara. Prema ranijim izjavama, rešenje treba da bude da se ovi doprinosi plaćaju prema veličini poseda.